Опубліковано

Колисала я дитиноньку малесеньку

“Мамо, заколиши мене!”– ці слова для мене є звичними щодня. Тому, що я маю щастя від Бога, маю чотирьох діток, які роблять мене щасливою щодня. Мене зрозуміють ті, хто вже відчув радість материнства і ті, хто тільки готується стати мамою, і, звичайно ж, бабусям, а можливо і татам, і дідусям. Колискова на сон діткам може стати тією з’єднувальною ниточкою, що пов’язуватиме Вас все життя, те, що діти пам’ятають і за що вони особливо вдячні мамам.

Моя мама, співала мені, хоча я була п’ятою дитиною, а нас було в неї шестеро. Але колискова – це особливий ритуал для дітей, який моя мама ніколи не пропускала. Я з особливим трепетом пам’ятаю ці приємні миті, коли чула мамин чудовий голос , які в даний момент належав тільки мені. Здавалось, що мене колишуть усі Ангели, здавалось, що мама Небо хилить для мене. Я чула, як вона закликала для мене в колисанках гарну долю і я переконана була, що буде так, як мама моя пророкує. 

Колискова пісня – особливий ліричний жанр в народній творчості. Несучи велику материнську любов, світло і добро, колискова стає свого роду оберегом на все життя. Пісня матері, як і її руки, убезпечують малюка від хвороб, від неприємностей.

Прості слова, прості мелодії, вони закладені на генетичному рівні. Мені вже майже 40 років,  а я до цих пір не просто пам’ятаю ніжний голос мами, але і  всі колискові, які вона мені співала. Саме в ті миті я відчувала материнську опіку і любов,  її турбота проявлялась в кожному слові та ритмі.

Пісня матері — головна пісня в нашому житті

Пісня матері — головна пісня в нашому житті, початок всіх людських початків. Колискова пісня подібна молитві, у ній закладена дивовижна божественна благодать. Дитинка ще в утробі матері чує не тільки її голос, але і музику, і ритм,  інтонації. Саме спів мами сприятливо і цілюще діє на малюка. Слухаючи музику і виконуючи колискові, мама наповнюється позитивними емоціями. Ці емоції так само позитивно впливають на дитину. Вагітність –прекрасний час для слухання музики та для поповнення свого пісенного репертуару.

Часто мами самі придумують слова колискової. Так робила і моя мама. Я від неї чула дуже смішну колискову : “Люлі-люлі-люлі, усім діткам – дулі, а Іннусі – калачі, щоб спала вдень і вночі!” Я не знаю чи це була її авторська пісенька але мені було приємно, що тільки для мене ж будуть калачі. Більш того, голос мами — це  найрідніший голос, який заспокоює і наповнює світ чарівними звуками: «Мама тут, мама поруч – значить все в порядку!»

Які колискові пісні співати дітям?

Найчастіше виконуються колискові з простими словами і простими народними наспівами в 3-4 ноти, що закінчуються на інтонаційної коми. Мелодія йде як би по колу, діючи на дитину «гіпнотично». Зникають тривога та збудження. Малюк засинає. Дуже важливо те, що через колискову відбувається  перше прилучення до рідної мови, до рідних мелодій, а через персонажі колискових малюк отримує перші враження про навколишній світ.

Приклад народної колискової

А-а-а-а, люлі

А-а-а-а, люлі,
Прилетіли гулі,
Сіли на воротях
В червоніх чоботях.
Ой ходіте, гулі,
Ой ходіть до хати
Дитину качати.
А гуля біленька,
Дитина маленька,
Посиплемо пшенички,
Поставимо водички.
Гуля наїсться,
Гуля нап’ється,
Здійметься на крильця,
Полетить у садочок їсти ягідочок.

Моя авторська колискова:

Колискова для синочка

Спи синочку, баю – бай,
Спи маленький, засинай…
Спи солодкий, рідний мій,
Виростай, живи і мрій…

Спи синочку рідний,
сонце мріє спати
і промінням ніжно
землю колихати…

Спи синочку, баю – бай,
Спи маленький, засинай…
Спи солодкий, рідний мій,
Виростай, живи і мрій…

Спи, моя дитинко,
будеш міцно спати.
А твоя матуся
щастя вишивати…

Спи синочку, баю – бай,
Спи маленький, засинай…
Спи солодкий, рідний мій,
Виростай, живи і мрій…

Ангел свої крила
тобі подарує
і ві сні з тобою
у світах мандрує…

Спи синочку, баю – бай,
Спи маленький, засинай…
Спи солодкий, рідний мій,
Виростай, живи і мрій…

Молитвами щиро
Я твій шлях складаю,
материнським серцем
в долю все єднаю…

Спи синочку, баю – бай,
Спи маленький, засинай…
Спи солодкий, рідний мій,
Виростай, живи і мрій…
Інна Залізнюк

Чому важливо співати колискові пісні нашим дітям?

 Саме життя та спостереження за дітьми довело, що:

  • Колискова налаштовує на режим сну, заспокоює, а так само стає важливою частиною вечірнього ритуалу.
  • Колискові володіють гіпнотичним ефектом, сприяють здоровому та міцному сну.
  • Ритм колискових аналогічний з ритмом спокійного серцебиття і розслаблює.
  • Завдяки рівномірному ритму колискової, відбувається гармонізація біоритмів матері і дитини.
  • Корисні колискові і під час годування грудьми, оскільки в цей момент збільшується лактація.
  • Діти, яким мами співають колискові, більш стійкі емоційно і менш схильні до стресів.
  • Під впливом колискових пісень розвиваються музичне сприйняття і здібності.
  • Колискова впливає на весь організм малюка (слух, зір, тактильні органи, вестибулярний апарат), сприяє інтелектуальному і емоційному розвитку.
  • Доведено, що 75% часу діти проводять у стадії «повільного сну», який допомагає сприймати і засвоювати почуту інформацію, тим самим, розвиваючи пам’ять.
  • Діти, яким співали колискові, раніше починають говорити і їх словниковий запас набагато багатший.

Колискові пісні, це те найкраще, що створило і зберегло людство за свою багатовікову історію. Співайте своєму малюкові колискові пісні, наповнені любов’ю і ніжністю.

Маємо чудову збірку Марії Пилипчак “Мамина колискова. Збірка автентичних колисанок“. Це не просто гарна назва, а, справді, збірка автентичних народних колисанок. Це – не має забутися, загубитися. З цього починається виховання людини.

Я сама є багатодітною мамою і наспівування дитинці з самого її народження є дуже органічним і природним. Я усвідомила, що народивши першу свою дитинку в моєму житті з’явились колискові, які співаєш мимоволі, гойдаючи на ручках свою дитинку. І дитинка  засинає з маминим голосом, з маминим співом. Мої дітки завжди мене просять: “Мамо, заспівай котика! Або про гулі, які мене колихають!” Більше того, мої діти просять, щоб я співала їм навіть тоді, коли вони вже сплять, бо потім розповідають, що їм сняться гарні сни і вони прокидаються з гарним настроєм.

Співайте своїм дітям! Обов’язково колишіть їх! Це і для Вашого материнського здоров’я і фізичного і психологічного є дуже добре, бо самі ви теж заспокоюєтесь і можете відчути прекрасні миті материнства і наповнення щастям!

Пам’ятайте, що ваш голос володіє чарівною дією. Не позбавляйте своїх малюків радісних миттєвостей. Вони обов’язково допоможуть малюкам стати сильними, розумними, красивими і щасливими!

Майстер народної творчості, педагог, поетеса Інна Залізнюк

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *