Опубліковано

Самогонний апарат з музею в Переяславі

Коли побачила в Переяславському музеї такий агрегат, згадалось село, дитинство і слово “могорич”.
Така дуже потрібна  в хазяйстві штука, була чи не в кожного в селі, десь “в ничці”. Кожен про це знав, але робили вигляд, що нічого не знають…
Мене в дитинстві дивувало, коли після якихось сільсько-господарських робіт, запрошених конюха чи тракториста не тільки грошима віддячували, а обов’язково – “садили на могорич”!  
Що воно отой таємничий “могорич”? І як на нього вони сідають, зрозуміла трохи пізніше, коли усвідомила, що це так в селі називали “годиться”, “всі роблять” або дивовижне пояснення – “якщо не пригостити, вони обідяться!”
Якось, підходжу до сусідки, якраз в час,коли вона підсаджувала на “могорич” і пророче кажу:
“Що ж Ви робите? Ви ж їм погане робите! Це їм шкоду принесе! Чому Ви так віддячуєте за те, що вони так працювали на Вашому городі? Подаруйте їм краще книгу чи натуральний сік! Це їм буде корисно!”

Моє питання привело до колапсу…
Відповідь застила в повітрі десь там глибоко, у їх головах…
Я й так і не почула її…
А “могорич” й далі живе і ходить по хатам.
Краще б книжки, як на мене.

Зі спогадів людей в соцмережах:

Андрій Книш В Галичині треба було мати дозвіл “пропінацію” на продукування оковитої, але звичайним селянам це було не під силу. При совітах гнали, але самі знаєте – закон порушували.

Людмила Саржинська Сцена просто з мого дитинства! Посміялась від душі коли уявила ту сцену. Для мого, на жаль покійного дідуся, гроші за роботу взагалі не мали значення, а от могорич то була «тверда валюта». Бабуся сварилася з ним постійно за «могоричі», а я малою не розуміла навіщо люди п’ють ту горілку…

Ольга Элоян Так, гнали всi! Для своiх потреб- як брати коня, або хату мазати з сусiдами без могорича! Це було святе- поставить ” могорич”! I у Белгородськiобластi , у селi – Ракитне( це ж була колись Украiна!

Olga Dame Ми в Київі жили. Подібний агрегат, батько пристосував для нагрівання гарячої води. ЇЇ відключали часто, а холодна була майже завжди

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *